Yalnız ölüm: Kimsesiz Türk’ün yakılması dayanışmayla önlendi

Münih’te hastanede vefat eden kimsesiz İsmail Güzel’e Bavyera Yozgatlılar Birliği sahip çıktı. Böylece ilk kuşaktan bir gurbetçinin kendi memleketinde toprağa verilmesi sağlandı.   

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu (DUYKON) üyesi Bavyera eyaleti Münih şehrinde sosyal ve kültürel hizmetleri ile tanınan Bavyera eyaleti Yozgatlılar Birliği Derneği (BayDeBir), insani bir yardıma imza atarak, hastahanede yaşamını yitiren kimsesiz bir Türk vatandaşına sahip çıkarak kadavranın yakılmasına izin vermedi.

Konuyla ilgi olarak Bavyera Yozgatlılar Birliği (BayDeBir) Başkanı Levent Gülten ve Teşkilatlanma Başkanı Dağıstan Kılıçarslan gazetemize şu bilgiyi  verdi.

ALMANYA’DA KİMSESİ YOK

“40 yıllık gurbetçi hemşehrimiz Yozgat şehri Kadışehri ilçesi Kabalı köyü nüfusuna kayıtlı, İsmail Güzel’in uzun zamandır hasta olduğunu, kendisinin Almanya’da bir yakını ve akrabasının olmadığını öğrendik. Münih Hastahanesi’nde ölen bu hemşehrimize sahip çıkılmazsa 14 Ocak 2021 tarihinde yakılacağı haberini alınca hemen bu kardeşimizi sahiplendik. Yozgatlılar derneği olarak yakılmasını önledik. Almanya Yozgatlılar Federasyonu (AYFED) Genel Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ve hemşehrilerimizin hızlı yardımlarıyla DİTİB cenaze fonuyla irtibata geçtik. 1700 avro ödeyerek gurbette vefat eden kimsesizlerin kimsesi olduk. Konsolosluğumuzun araştırması sonucunda kendisinin bir kardeşi olduğunu ve Balıkesir’de ikamet ettiğini öğrendik. Kendisiyle irtibat kurarak cenazeyi memleketi Balıkesir şehrine gönderdik. Kardeşimizin Balıkesir’de cenaze namazı kılınarak toprağa verildi.”

DOĞAN TUFAN-MÜNİH