Yasak protestosu: Göstericilere para cezası, eyleme “korsan” suçlaması

Stuttgart kentinde düzenlenen sokağa çıkma yasaklarını protesto eylemlerine polis sert tepki gösterdi. Eylemcilere para cezası yağdırıldı, “korsan eylem” yapmaktan haklarında hukuki işlem başlatıldı.

Almanya’da pandemi gerekçesiyle başlatılan sokağa çıkma yasakları Stuttgart kentinde protesto edildi Marienplatz meydanında miting ve yürüyüş yapıldı.

Çağrısını Dayanışma ve Sınıf Mücadelesi (Solidarität & Klassenkampf) isimli Alman gençlik örgütünün yaptığı eyleme, 200’den fazla genç katıldı. Katılımcıların çoğu Alman gençleriydi, göçmen sayısı ise azdı.

www.yasanacakdunya.org portalında Ayşe Eğilmez’in haberine göre gecenin ilerleyen saatlerinde, yürüyüş güzergâhında 50 genç polis tarafından çembere alındı. Eylemcilere gözaltı muamelesi yapan polisin, haklarında pandemi kurallarına uymadıkları gerekçesiyle para cezası yağdırdı ayrıca korsan eylemden dava açılacağını bildirdi. Gençler gece saat 00:20 gibi bırakıldılar.

10 BİN HASTA BAKICI MESLEĞİ BIRAKTI

Öte yandan mitingde “Sağlık Çalışma Grubu” adına yapılan konuşmalarda, yoğun bakımların yeniden dolmaya başladığı, kış mevsiminden sonra yeniden fiziksel ve psikolojik olarak sağlık emekçilerinin yıpranmaya başladığı, zorunlu mesailerin yazıldığına değinen konuşmalar yapıldı. Hastanelerde tasarruf politikası sonucu, sağlık sisteminin çökmeye başladığı, geçen yıl 10 bin hastabakıcının mesleği bıraktığı anlatıldı.

HASTANELERİN DEVLETLEŞTİRİLMESİ TALEBİ

Konuşmanın sonunda, hastanelere daha çok personel alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sağlık sisteminin devletleştirilmesi, sömürünün sona erdirilmesi ve istisnasız herkese nitelikli sağlık hizmeti sunulması talepleri yükseltildi.

“NEDEN ÜÇ HAFTA ÜCRETLİ İZİNLE YAŞAM DURDURULMUYOR?”

Mitgingi düzenleyen Dayanışma ve Sınıf Mücadelesi adına yapılan konuşmada şu saptamalar dikkat çekti:

“Biz korona salgınını yadsımıyoruz. Diğer ülkelerde özellikle emek alanlarında sert bir kapanma işe yarıyor, ama federal hükümet bunun yerine sokağa çıkma yasakları ve polis kontrollerine başvuruyor. Neden 3 hafta ücretli izinle yaşam durdurulmuyor? Büyük şirketler buna engel oluyor, Daimler’e devlet kasasından yüzlerce milyon avro verilirken, sağlıktan kesintiye gidiliyor. Çünkü bu kapitalizmin kâr mantığı.”

DAİMLER KORONA YUVASI

Daimler (Mercedes) Untertürkheim fabrikası işyeri temsilcisi Michael Claus da, sokağa çıkma yasakları yerine, fabrikaları da kapsayan 3 haftalık tam kapanmayı savundu. Ayrıca, virüsün asıl olarak kapalı alanlarda tehlikeli olduğu bilinmesine rağmen, fabrikalar ve mezbahalarda (örneğin Tönnies) defalarca salgın patlak verdiği halde, halen parklardaki 3-5 gençle uğraşıldığını, yaşlıların gençlere karşı kışkırtıldığını, bunun bir baskı politikası olduğunu, bunun tam da ırkçıların parklarda gezen ve suç işleyen göçmen gençliği söylemine uyduğunu, gericilerin halkın önüne günah keçisi atmaya  çalıştığını söyledi. Claus, ırkçı bozgunculuğa karşı durma ve üretimi durdurma çağrısı da yaptı.

YENİ POSTA – STUTTGART