Yazar Erdinç Utku’nun kaleminden: “Sanal Âlem Bir Âlem!” 27 Mart’ta Brüksel’de

Binfikir Tiyatrosu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü,  Brüksel’de “Sanal Âlem Bir Âlem!” kabaresini sahneleyerek kutluyor.

2008 yılından beri Belçika sahnelerinde Türkçe tiyatronun bayrağını gururla dalgalandıran ve geleceğin sanatçılarının gözlerindeki ışıltıyı sahne ışıklarıyla buluşturan Binfikir Tiyatrosu, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde çağın hastalığı “akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığı”nı, “Sanal Âlem Bir Âlem!” adlı 2 perdelik kabare ile Brüksel’de  sahneye taşıyor.

BİNFİKİR YETİŞTİRDİ

Binfikir Tiyatrosu Genel Yönetmeni ve mizah yazarı Erdinç Utku’nun kaleme aldığı, büyük küçük herkesin sorunu olan bağımlılığa birbirinden komik ve hayatın içinden skeçlerle parmak basan kabareyi, Binfikir mutfağından yetişen Vedat Yeşilyurt yönetiyor.

2009 yılında Binfikir Tiyatrosu’nda oyuncu olarak tiyatroya başlayan Yeşilyurt daha önce Erdinç Utku’nun yazıp yönettiği oyunlarda yardımcı yönetmenlik yapmıştı.

“DÜN SENİ ONLINE GÖRMÜŞLER”

“Dün Seni Online Görmüşler” parodisinde kullanılan müziği ise ünlü müzik insanı Cihan Sezer düzenledi.

27 Mart pazar günü  saat 14.00’te Rue Gallait 86, 1030 Schaerbeek adresindeki De Kriekelaar Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan oyun hakkında yapılan açıklamada, “Hemen akıllı telefonunuza sarılın ve 0484 528 902 nolu telefonu arayarak 2 perdelik ‘bağımlılık yaratan komedi’miz için biletinizi ayırtın! Yoksa oyunu sosyal medyada salondan yapılan bireysel canlı yayınlardan izlemek zorunda kalırsınız” denildi.

“HAYATIN TA KENDİSİ” TİYATRO SAHNESİNDE

Yazar Erdinç Utku, oyun hakkında şu bilgileri verdi:

“’Binfikir Tiyatrosu bu, hayatın içinden konuları sahneye taşıyarak sorgulatmaya devam eder. Uçuk olsa da tarzımız, uyduruk değildir anlatacaklarımız. Hayatın ta kendine benzer!’  dedirtiyoruz  Meddah’a oyunun sunumunda.  2008 yılından bu yana yüzde yüz kendimize ait ve Belçika ile ilgili orijinal oyunlar sahneliyoruz. Bu oyunumuzda da  toplumsal sorunlarımızı mizahın sevimliliği ile sahneye taşıdık. 7’den 77’ye toplumun tüm kesimlerini kapsayan genel bir sorunu, akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığını skeçlerimize konu ettik.

FAKE AŞK

Fake Aşk’ta, internette sevgili avlamak için düşülen komik durumlar ele alınırken, sanal alem haber bülteninde sanal âlemin ilginç haberleri Sanal Âlem TV’de canlandırılıyor. “İlişki Durumu” ile bitiyor bu bölüm.

“LİKE” KRİZİ

“Fotojenik yemek” görülmeye değer mi değmez mi, gelip görmek lazım! ‘Like krizi’, ‘Dün seni online görmüşler’, ‘Emojice’, ‘Yeni Model’…

GIRGIR MODELİ

Büyük sorunlarımızı minik skeçlere sığdırdık.  ‘Sanal Âlem Bir Âlem!” kabaremizin önceki yıllarda 4 sezon oynadığımız ‘Yaşasın Boşanıyoruz!’ fırtınasını gölgede bırakacağını düşünüyorum. Oyunu tiyatromuzda yetişen Vedat Yeşilyurt’un yönetmesi gurur kaynağımız.  13 yıl oyunculuktan sonra şimdi yönetmen koltuğunda. Belçikalı Türkleri ‘önce tiyatro seyircisi,  sonra tiyatro oyuncusu, sonra da yönetmen yapmak’ aslında Oğuz Abi’nin (Oğuz Aral) ‘Gırgır Modeli’nin tiyatroya uyarlanmış halidir.”

7’DEN 77’YE HERKES İÇİN TİYATRO

2008 yılında Türk toplumunun Belçika´daki sosyal ve sanatsal hayatına kendi kimliğiyle katılımını sağlamak için “Herkes için Sanat” parolasıyla tiyatro çalışmalarını başlattıklarını belirten Erdinç Utku, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışmalarımızda ‘sanatın sokağa, sokağın da sanata taşınması’ hedefleniyor.  Belçikalı Türkleri tiyatroyu sevdirerek hem tiyatro sahnelerine hem de tiyatro salonlarına çekmeyi hedefliyoruz. 6-12 yaş grubundan oluşan Binfikir Çocuk Tiyatrosu ‘çocukların çocuklar için oyun sahnelediği’ farklı bir tiyatro. Ergenler ve yetişkinler  ‘Binfikir Tiyatrosu’ adı altında genellikle toplumsal konularda farklı kabareler sergiliyor.

BELÇİKA’NIN KİBELELERİ

‘Asık suratlıların alınmadığı’ ‘Komedi Pazarı’ etkinliklerimizde ise doğaçlama yapılıyor, seyircinin sahneye çıkması teşvik ediliyor. 15-26 yaş grubu genç kızlardan oluşan Binfikir Next Generation Grubu ise Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Sarayı BOZAR’ın 30 Nisan-3 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 7. Next Generation Please Festivali’nde Serpil Aygün’ün yönettiği ‘Belçika’nın Kibeleleri’ adında danslı bir tiyatral performans sunacak.”

OYUNCULAR

Rue Gallaitstraat 86, 1030 Schaarbeek adresindeki De Kriekelaar Salonlarında sahneye konacak  ve saat 14’de başlayacak olan “Sanal Âlem Bir Âlem!”de rol alan oyuncular ise şöyle: Aylin Çolaker, Bahar Akpınar, Beyza Erbaşı,  Derya Selin Kazkondu, Eda Yeşilyurt, Hanedan Kumcu,  İbrahim Koç, Musa Kaya,  Nazlı Pekmezci, Ozan Hakan Erzincanlı, Sudenaz Demir.

Ayrıntılı bilginin +32 484 528 902 numaralı telefondan alınabileceği belirtildi.

YENİ POSTA – BRÜKSEL