Yeni dönemin politikacıları: Macit Karaahmetoğlu SPD Meclis Grubu Sözcülüğüne atandı

Almanya’nın yoğun bir Türkiye kökenli nüfusa sahip sanayi bölgesi Baden-Württemberg eyaletinden, 26 Eylül seçimlerinde ilk kez Türkiye kökenli bir sosyal demokrat milletvekili olarak Bundestag’a (Federal Meclis) giden Macit Karaahmetoğlu şimdi de partisinin Alman-Türk Parlamento Grubunu Başkan Yardımcılığı’na ve söz konusu grubun Federal Meclis’te Sözcülüğüne  atandı. 

 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) Türkiye kökenli hukukçu milletvekili Karaahmetoğlu, yeni görevlerine ilişkin sevincini sosyal medya hesaplarında takipçileriyle de paylaştı.

SPD’li siyasetçi Macit Karaahmetoğlu Facebook hesabındaki paylaşımında “Bu yeni görevi ve değişimi dört gözle bekliyorum. İşbirliğinin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini umuyorum” mesajına yer verdi.

TÜRKİYE’DEKİ SOSYAL DEMOKRASİYE DESTEK

SPD’li politikacı seçimlerden önce gazetemize yaptığı açıklamada Almanya’da kurulacak SPD başkanlığındaki bir koalisyon hükümetinin, Türkiye’deki sosyal demokrat harekete ve hukuk devleti arayışlarına büyük katkıda bulunacağını belirtirken, Almanya’daki Türkler kadar Türkiye’deki sosyal demokrasinin de sosyal demokrat bir Alman başbakanın desteğini hissedeceğini vurgulamıştı.

Macit Karaahmetoğlu, muhtemel bir Olaf Scholz hükümetinin AB-Türkiye müzakerelerinde hukuk devleti ve insan hakları gibi konulardaki duyarlılığıyla Türkiye lehine ağırlığını koyacağı görüşünü de dile getirmişti.

YENİ POSTA – BERLİN