Yeni Posta’yla Türkçe medyada 30 yıl

Yeni Posta yayın hayatına 1992 yılının 15 Mayıs’ında başladı. Aylık gazete olarak başladığımız yayın hayatımızın uzun dönemini ayda iki kez yaptığımız baskı periyoduyla sürdürdük. Başlangıçtan bugünlere baskı ve iletişim teknolojilerinde insanoğlunun hayal dahi edemeyeceği devasa gelişmeler yaşandı.

 

Makasla kes, fixogumla yapıştır yöntemiyle başladığımız gazeteye, şimdilerde yapay zekâ marifetiyle gazeteciliğin konuşulduğu dönemde devam ediyoruz. Gazete kalıplarını matbaaya yetiştirme telaşından, çok uzun yıllardır dijital dosyaları internet üzerinden matbaaya aktarıyoruz. Gazeteciliğin sembolü fotoğraf makinalarında da bu sürede büyük değişimler yaşadık. Analog fotoğraf makinaları da dijitalleşti, çeşitlendi.

O kadar ki, cep telefonları dahi rahatlıkla habercilikte kullanılabilir bir duruma geldi. Gazete kurmak 1980’lerden önce büyük sermaye isterken, günümüzde hevesli, hırslı herkes gazete kurabilir, çıkarabilir!

Yeni Posta internet gazeteciliğine 1997 yılında ilk adımını attı. O yıldan bu yana internet sitemiz aralıksız şekilde yayın hayatını şartların elverdiğince devam ettirdi.

İnternet sitemiz 2021 yılının nisan ayında sınıf atladı. İnternet sitemizin yanı sıra, youtube programları, facebook, twitter, instagram… da yayınlarını paylaştığı “dijital platform” diyebileceğimiz bir formata dönüştü.

DİJİTALLEŞEMEYEN SİLİNECEK

Yeni Posta aplikasyonunu (App) kendi imkânlarıyla yapılandırarak devreye soktu.

Yayın formatını da çok sayıda temsilcilikle Avrupa’nın büyük bölümünü içerecek şekilde genişletti. Takip edenlerin bildiği gibi, çok kıymetli gazetecilerin haber ve yorumlarıyla yoluna devam ediyor.

www.yeniposta.net adıyla yoluna devam eden internet yayıncılığımız belki de yakın zamanda başka bir formata evrilecek!..

Esasen dijitalleşen medyaya ayak uyduramayan yayın organlarının da büyük ihtimalle  silinecekleri de çok aşikâr…

7 GÜN 24 SAAT HABER ÜRETMEK

Habercilik ve gazetecilikte meselenin teknik ve dijital boyutlarının ötesinde işin aslı başlıyor. Son teknolojik gelişimlerle beraber bilgi de çok hızlı eskiyor, haber bayatlıyor. Hızlı, doğru ve başarılı habercilik yapabilmek için 7 gün 24 saat haber üretmek, medyanın olmazsa olmazı haline geldi.

Yeni Posta olarak biz de medyadaki bu dönüşüme ayak uydurmaya çalışıyoruz. Gazete olarak Güney Almanya’da, dijital olarak arkadaşlarımız Avrupa çapında büyük bir özveri ve gönüllülük bazında haber üretiyor.

ÖDÜN VERMEDİK

Teknik ekibimiz, yazıişlerimiz, temsilciliklerimiz, muhabirlerimiz ile hiç durmadan üretiyoruz. Biliyoruz ki, çok uzun bir maratonun içindeyiz.

Tüm bunları yaparken 30 yıl boyunca bağımsız, ilerici, özgürlükçü, laik ve doğru habercilikten asla ödün vermedik. Türkiye-Avrupa arasında hem de Avrupa’da kuşaklararası köprü kurduğumuzun bilincindeyiz. Kültürler arası ilişkilerin geliştirilmesinde ve uyuma sunduğumuz hizmetin sorumluluğunu taşıyoruz.

TÜRKÇE MEDYAYA NE TÜRK NE DE ALMAN TARAFI SAHİP ÇIKIYOR

Ne yazık ki, bu zorlu süreçte ne Türk ne de Alman tarafı Türkçe medyaya, bu arada bize gereken destekleri sundu. Avrupa’da Türkçe yayıncılık yapan ve var olma mücadelesi veren yayınlara sahip çıkılması gerekiyor. Bize bu yolda destek veren, güvenen herkese bu vesileyle yürekten teşekkürlerimi sunuyor, ekipteki arkadaşlarımı ise ayrı ayrı selamlıyor ve kutluyorum. Yeni Posta’ya emeği geçen, aramızdan ayrılmış, meslekten uzaklaşmış tüm arakadaşlarımıza minnet duygularımı iletiyorum.

Nürnberg’deki, muhteşem 30. yıl kutlamamıza Türkiye’den ve Almanya’dan katılan tüm konuklarımıza şükranlarımızı sunuyor, çok teşekkür ediyoruz…

MUSTAFA BOZDURGUT – ULM