Yılın gazetecileri AfD yöntemlerini ve  sağın mücadelesini anlatacaklar

Her iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana hiçbir şey Almanya’daki siyasi manzarayı sağ popülist AfD kadar değiştiremedi. Parlamentoya girmesine rağmen ılımlı olmak yerine, son yıllarda toplumu radikalleştirdi ve kutuplaştırdı.

Sağ sahneyi en iyi tanıyan uzmanlardan Katja Bauer ve Maria Fiedler, “AfD Methode – Der Kampf der Rechten: Im Parlament, auf der Strasse und gegen sich selbst”  (AfD Metodu – Sağın Kavgası: Parlamentoda, Sokakta ve Kendine Karşı) adlı kitaplarıyla aynı adı taşıyan toplantıya konuşmacı olarak katılacaklar.

“AfD Almanya’yı nasıl değiştiriyor?”, Planı nedir?”, “Siyaset ve toplum buna nasıl tepki verebilir?” sorularına yanıtlar verecek olan yazarlar, AfD’nin stratejilerini kitaplarında akıcı ve kesin bir şekilde anlatıyorlar. İki yazarın iyi haberi de var: Demokrasi, olanlardan ders alıyor.

AfD’nin Federal Meclis’e ana muhalefet olarak girmesinin üzerinden neredeyse dört yıl geçti. Bu süreçte toplumdaki ayrışmayı körükledi. Toplumun bir kısmında uzun süreden bu yana “uyur” durumda bulunan ırkçı söylemleri ve sistemle ilgili endişeleri su yüzüne çıkardı. AfD, federal meclisi tabuları yıkmak için bir sahne olarak kullanıyor. Katja Bauer ve Maria Fiedler AfD’deki yapıları, güç dinamiklerini ve radikalleşmesinin nedenlerini biliyorlar ve Klett-Cotta yayınevi tarafından yayınlanan son kitaplarında AfD’nin hangi stratejiler, taktikler ve hilelerle çalıştığı ve uzun vadeli planının ne olduğunu, muhalifleri nasıl sindirdiğini, aşırı sağcıların utangaçlığı ve gizlemeyi bir kenara bırakarak yeniden kendilerini gösterdiği bir sosyal ortam yaratmasını ortaya koyuyorlar.

Federal meclisteki diğer parlamento gruplarının neden AfD’ye karşı hazırlıklı olmadıklarını da anlatan yazarlar siyasi partilerin ve toplumun artık AfD ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunuyorlar.

Çevrimiçi etkinlikte  AfD ve Almanya’daki aşırı sağ uzmanları yazarlar Katja Bauer ve Maria Fiedler kitaplarından pasajları okuyacaklar, canlı yayında izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayacaklar.

Katja Bauer, uzun yıllardan bu yana  Stuttgarter Zeitung / Stuttgarter Nachrichten gazeteleri için Berlin’den siyasi haberler, analizler ve köşe yazıları yazıyor. Medium Magazin, son olarak 2018’de olmak üzere dört kez yılın gazetecileri arasından onu seçti.

Maria Fiedler, Tagesspiegel’in başkent politik haberler muhabiri olarak görev yapıyor. Federal mecliste AfD’yi izliyor.  2018 yılında Medium Magazin tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Heinrich Böll Vakfı Baden-Württemberg ve Klett-Cotta yayınevi  tarafından 11 Mayıs salı akşamı saat 19’dan itibaren düzenlenen çevrimiçi etkinlikte moderasyonu Heinrich Böll Vakfı Baden-Württemberg Başkanı Heike Schiller üstleniyor.

YENİ POSTA – BERLİN