“Yol Boyunca Hazineler”: Hakkı Çimen ile okuma akşamı

Almanya’nın Krefeld şehrinde yaşayan Hakkı Çimen 23 Eylül Cuma günü saat 19.00-20.30 arasında VHS Moers’de halka açık bir okuma akşamı gerçekleştirecek. Yazar Hakkı Çimen’ in okuma akşamında tanıtacağı  “Kostbarkeiten am Wegesrand” (Yol Boyunca Hazineler) adlı kitabında 46 öykü var.

1979’dan beri Almanya’da yaşayan Zaza kültürü ve dilinin yaşaması için 40 yıldır mücadele veren öğretmen ve yazar Hakkı Çimen, Doğu Anadolu’da geçen çocukluğuna ve gençliğine dair öykü, fıkra ve anılarını yeni bir çalışmasında bir araya getirdi. Kitapta Zazaların hikâyeleri işleniyor.

Çimen, bu kitabında, “yüzyıllar boyunca hor görülmüş, unutulmuş hatta zulme uğramış ama kendi kültürel kimliğinin korunması için mücadele etmek zorunda kalmış sayıları en az 6 milyonu bulan bir Mezopotamya halkının hikâyesini” anlattığını belirtiyor bu kitabında.

Hakkı Çimen’ in bu kitabı  Türkiye’de ”Sereniye u Bıneniya Rae” başlığıyla Zazaca ve Almanya’da “Kostbarkeiten am Wegesrand” adıyla Almanca yayınlandı.

1992 yılında Türkiye’nin en büyük sendikalarından Petrol-İş’in düzenlediği şiir yarışmasında Kırmızılı Sarı Yeşil adlı şiir cildiyle ödül kazanan Hakkı Çimen aynı zamanda  Literaturwerkstatt (Edebiyat Atölyesi) Krefeld’in de üyesidir. Çimen “23 Eylül’de edebiyat ve kültürün iç içe geçtiği, alışılagelmişin dışında bir okuma akşamıyla kitabımı sizlere tanıtacağım. Sizi ve kitaba, sanata ve kültüre ilgi duyan arkadaşlarınızı aramızda görmekten mutluluk duyacağım” dedi.

Hakkı Çimen, 23 Eylül’ de VHS Moers ‘teki okuma akşamında kitabını illüstratör ve ortak yazar Sabine Neupert ile birlikte okuyacak. Okuma akşamı için rezervasyonu İnternetten www.vhs-moers.de E-Posta adresinden veya 0 28 41 / 201-565 numaralı telefondan yapılabilir.

MEHMET TANLI – MOERS