Yüksek enflasyon: AB beklentilerden uzun süreceğini öngörüyor

Yüksek enflasyon: AB beklentilerden uzun süreceğini öngörüyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.02.2022
Düzenleme: 08.02.2022 11:32
18
A+
A-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, enflasyondaki artışın temel sebebinin enerji fiyatlarındaki yükseliş olduğunu, enflasyonun geçmişteki beklentilerinden daha uzun süre yüksek seyretmesini öngördüklerini söyledi.

 

Valdis Dombrovskis, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesinin “Parasal Diyalog” başlıklı oturumunda konuştu. Avrupa’da geçen yıl ekonomik toparlanmasının güçlü biçimde gerçekleştiğini ifade eden Dombrovskis, AB Gayrisafi Yurt içi Hasılası’nın (GSYH) Covid-19 krizi öncesindeki seviyelere geri döndüğünü anlattı.

Dombrovskis, salgının durumunun son haftalarda hızla kötüleştiğine işaret ederek, bunun yılın ilk çeyreğindeki ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilemesini beklediklerini belirtti. Ekonomilerinin küresel arz ve talep dalgalanmalarına ayak uydurmaya çalıştığını anlatan Dombrovskis, ürün kıtlığının üretim ve fiyatlar üzerinde baskıya neden olduğunu vurguladı.

ENFLASYONUN KEMİKLEŞMEMESİ ÖNEMLİ

Dombrovskis, enerji fiyatlarındaki artıştan endişe duyduklarına dikkati çekerek, “Enerjideki fiyat artışları aynı zamanda enflasyondaki güçlü artışın da temel itici gücü durumunda” diye konuştu. Enflasyonun insanların alım güçlerini olumsuz etkilediğini anımsatan Dombrovskis, “Enflasyonun daha önce beklenenden daha uzun süre yüksek kalması öngörülüyor“ ifadelerini kullandı.

Dombrovskis, enflasyondaki ani yükselişin kemikleşmemesinin önemli olduğunu söyledi.

AB ülkelerinin kamu harcamalarında dikkatli olması gerektiğini belirten Dombrovskis, “Yüksek borç oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda, Belçika, Fransa, Yunanistan, İtalya ve İspanya’nın sürdürülebilir kamu maliyesini devam ettirmeleri gerekiyor” dedi. Dombrovskis, koşullar elverdiğinde ülkelerin bütçe açıklarını azaltması ve kamu borçlarını düşürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AB ülkelerinde özellikle 2021’in ağustos ayından itibaren enflasyon hızla yükseldi. Avro Bölgesi’nde ocak ayında yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 5,1’e ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyesine çıktı.

Enflasyonun, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin çok üzerine çıkması, son dönemde artış, Avrupalıları da rahatsız ediyor.

Avrupa’da enerji ürünleri başta olmak üzere fiyatlar genel düzeyindeki yükseliş dikkati çekiyor.

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.