Yunanistan’dan ABD’nin S-300 talebine “Türkiye” koşulu

Yunanistan’dan ABD’nin S-300 talebine “Türkiye” koşulu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.05.2022
19
A+
A-

ABD’nin Yunanistan’dan elindeki S-300’leri Ukrayna’ya vermesini talep ettiği, Atina’nın ise buna karşılık Midilli, Sakız ve Rodos gibi adalara telafi sistemler gönderilmesini istediği bildirildi.

ABD’nin Yunanistan’dan S-300’ler dahil olmak üzere bazı silah sistemlerini Ukrayna’ya göndermesini talep ettiği bildirildi. Yunanistan’ın iki büyük gazetesi Kathimerini ve Ta Nea’nın bildirdiğine göre Washington, Yunanistan’ın 90’lı yıllarda Rusya’dan satın aldığı S-300 bataryalarının yanı sıra Yunan ordu envanterindeki OSA-AK ve TOR M-1 hava savunma sistemleri ile BMP-1 tipi zırhlı araçların da Ukrayna’ya gönderilmesini istiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Mart ayında ABD Kongresine hitaben yaptığı konuşmada ülkesine askeri yardım talep etmiş, S-300’lerin de adını telaffuz etmişti. Ancak ardından Yunanistan’ın bu konuya sıcak bakmadığına dair haberler kamuoyuna yansımıştı. Konunun ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland’ın nisan ayı başında Atina’ya yaptığı ziyarette gündeme geldiği, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’un Nuland’a “Yunanistan’ın savunma kapasitesini azaltacak bir katkıda bulunamayacağı” yanıtını verdiği bildirilmişti.

YENİ POSTA – ATİNA

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.dw.com/tr/yunanistandan-abdnin-s-300-talebine-t%C3%BCrkiye-ko%C5%9Fulu/a-61751353

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.