Yüzde 12’lik zam teklifi sonrası Türk Metal’den grev kararı

Metal sektöründe 130 bin kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde, işveren sendikası MESS’ten yüksek enflasyon ve kur şoklarına rağmen yüzde 12’lik zam teklifi gelmesi tansiyonu yükseltmişti.

Sene başında 7,30’lu seviyelerde bulunan dolar kuru yılın son gönlerine doğru 11 seviyesinde hareket ediyor. Kurda sadece bir yıllık artış yüzde 50’nin üstünde. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre resmi enflasyon ise şu an yüzde 21,31. Ancak bağımsız araştırma kurumları bu oranı 58,65 olarak hesaplıyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanmasının ardından Türk Metal’den grev kararı geldi. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Yaşadığımız bu sürecin adı krizdir” dedi.

Bursa’da Türk Metal Sendikası Gemlik Şubesi’nin 4’üncü Genel Kurulu’na katılan Kavlak’ın açıklamaları şöyle:

“Ekonomik krizi yaşıyoruz pandemiyle birlikte. Gözümüz dövizde, dolar çıktıkça paramız eriyor. Dayanma gücümüzün sınırındayız. Bir gece cebimizde 100 lira ile yatıyoruz 90 lira ile uyanıyoruz, böyle adalet istemiyoruz. Böyle bir düzen olabilir mi? Biz böyle düzen istemiyoruz.

Günlerdir hepimiz ayaktayız sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonraki süreçte eylemse eylem, grevse grev. Bütün bölgelerde eylemlerle mücadelemizi yükseltiyoruz. Eylemlerimizi devam ettireceğiz, pazartesi gününden itibaren. Çerkezköy’de, Gebze’de, Bolu’da, Sakarya’da, Ankara’da her meydanda biz olacağız.

Bu sürecin sonunda muhataptan cevap gelmezse on binleri, yüz binleri mücadele etmeye direnmeye çağıracağım. Kocaeli meydanında miting yapacağız. Buraya grev kararını alarak geldim. 24 Aralık itibariyle grev kararını aldık. Artık her yer eylem yeridir. Bu süreci en kısa sürede bitirmek istiyoruz. MESS’e sesleniyorum artık deniz bitti. Deniz bizim için biterse sizin için de biter. Bizi artık oyalamayın hakkımızı verin.”

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.a3haber.com/2021/12/25/yuzde-12lik-zam-teklifi-sonrasi-turk-metalden-grev-karari/

YENİ POSTA – ANKARA