Zelenskiy Londra, Paris ve Brüksel’de ne elde edebilir?

Zelenskiy Londra, Paris ve Brüksel’de ne elde edebilir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.02.2023
1
A+
A-

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, çarşamba günü önce Londra’yı ziyaret etti ve Parlamento huzurunda bir konuşma gerçekleştirdikten sonra, Başbakan Rishi Sunak ile bir araya geldi.

Ardından Paris’e geçerek, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile buluştu. Avrupa basını, Zelenskiy’nin önceliklerine ışık tutuyor.

STRANA (Ukrayna)

Yaklaşan taarruza karşı silah talep ediyor

Strana için seyahatin amacı açık: ”Zelenskiy’nin Kiev’e savaş uçağı tedarik edilmesi gerektiğine ilişkin açıklamaları, Avrupa seyahatinin Ukrayna’ya bu ve başka silahların sevkiyatını artırma girişimi olduğunu ortaya koyuyor. Zira vaat edilen tanklar, hem Batı’nın hem de Kiev’in beklediği Rus taarruzuna belli ki zamanında yetişemeyecek. … Bununla birlikte Kiev ve Batı, yakın zamanda bir taarruzun gerçekleşeceğinden neredeyse emin.”

LE SOİR (Belçika)

Büyük Britanyalılar yardıma ilk koşanlardı

Le Soir, Ukrayna Devlet Başkanı’nın seyahat listesinin ilk sırasında neden Londra’nın yer aldığını şöyle açıklıyor: ”Zelenskiy Avrupa’ya ne nezaket icabı ne de diplomatik nedenlerle geliyor – seyahatinin hayli pragmatik bir sebebi var: Para, savaş uçakları, daha uzun menzilli silahlar ve mühimmat istemek. … Londra’yı bariz bir şekilde öncelikli tutmasının nedeni bu: Zira Büyük Britanya, ağır muhabere tankları göndermeye karar veren ilk ülkeydi. Bu argümanlar, her ikisi de silah sevkiyatı konusunda büyük önem teşkil eden Almanya ve Fransa için de geçerli. Zelenskiy, kararsız olduğu düşünülen tutumlarını değiştirmeleri için onlara da bir şans sunuyor.”

THE TİMES (İngiltere)

Batı artık savaş uçaklarını göndermeli

The Times, Zelenskiy’nin hitabetinden etkilenmiş gözüküyor:

”Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Parlamento huzurunda yaptığı konuşma nüktedan, dokunaklı, güçlü ve ikna ediciydi. Büyük Britanya tarafından halihazırda sağlanan askeri yardımı ve siyasi desteği her yönüyle takdir etti. Bunun yalnızca Rus saldırganlığına karşı yerel bir mücadele olmadığına, aksine totaliter kötüyle demokratik değerler arasında süren sembolik bir kavga olduğuna dikkat çekti. … Milletvekillerinin yoğun alkışları yalnızca nezaketten ibaret değildi: Öncesinde Avam Kamarası’nda yapılan görüşmeler, tüm partilerin Ukrayna’ya yardım etmek için mümkün olan her şeyin yapılması konusunda hemfikir olduğunu ortaya koymuştu. … Bu da NATO’nun, Ukrayna’nın hayatta kalmak için ihtiyacını duyduğu savaş uçaklarını göndermesine vesile olmalı.”

IRİSH INDEPENDENT (İrlanda)

Bilindik git gellerden sonraki adım

Büyük Britanya Başbakanı, savaş uçağı gönderilmesi meselesini gündeme almayı planlıyor. Irish Independent, bir döngüye girildiği tespitinde bulunuyor: ”İlk olarak, Ukrayna daha gelişmiş bir silah sistemi talep eder. ABD bunu reddeder, ancak bir yandan da Ukrayna’yı Avrupalı komşularından destek istemeye çağırır. Sonra, Avrupa’daki NATO üyesi devletler isteksiz davranır. Zira, ABD desteklemediği sürece Rusya’yı kışkırtacak hiçbir işe kalkışmak istemezler. Bunu aylar süren bir git gel takip eder. Sonunda da Beyaz Saray evet der ve daha fazla silah teslimatı yapılır. Hava savunma sistemlerinde, zırhlı muharebe araçlarında ve son olarak da ana muharebe tanklarında bu böyle oldu.”

LA REPUBBLİCA (İtalya)

Roma gözden çıkarıldı

Eskiden olsa Scholz ve Macron’un İtalya’yı böylesine önemli bir görüşmeye dahil edeceğini hatırlatan La Repubblica, Giorgia Meloni iktidarında ülkenin nüfuz kaybettiğinden yakınıyor: ”Mevzubahis yalnızca Ukrayna krizi değil. Meloni, Zelenskiy ile gerçekleştirilen zirveden hükümet çevrelerinde çok sayıda Putin dostu var diye dışlanmadı. … Macron ve Scholz onu dışladı, çünkü bugünkü haliyle İtalya artık Avrupa projesiyle homojen bir yapıda değil. … Aksine, birkaç ay içinde tıpkı Berlusconi döneminde olduğu gibi yeniden bir yük haline geldi. Macron ve Scholz’un Mario Draghi’ye ihtiyacı vardı. Ancak, Giorgia Meloni ve hükümetini gözden çıkarmaya razılar.”

YENİ POSTA – BRÜKSEL

FOTO: AA

KAYNAK: https://www.eurotopics.net/tr/296280/zelenskiy-londra-paris-ve-brueksel-de-ne-elde-edebilir#

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.