Zenginlere baskı: İklim Zirvesi’nde 100 milyar dolar kavgası

Glasgow’daki İklim Zirvesi’nde yoksul ülkeler zenginleri mali yardım taahhütlerini yerine getirmemekle eleştirdi. Yılda 100 milyar dolarlık iklim yardımı hedefinin ancak 2023’te tutturulabileceği öngörülüyor.

 

Dünyanın en az gelişmiş ülkelerini temsil eden grubun sözcülüğünü yapan Butan hükümet temsilcisi Sonam Puntşo Wangdi, sanayi ülkelerini sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltmaya ve mali yardımlarla ilgili taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı.

“Artık daha fazla bekleyemeyiz” diyen Wangdi, gruba dahil 46 ülkede toplam 1 milyar insanın yaşadığını belirterek bu ülkelerin küresel emisyonların sadece yüzde 1’inden sorumlu olduğuna işaret etti. Sözcü, “İklim krizine en az katkıyı yapan biziz. Ama aynı zamanda her gün iklim değişikliğinden etkileniyoruz. Bizler burada alınacak kararlara bağımlıyız” ifadelerini kullandı.

En az gelişmiş ülkeleri temsil eden Wangdi, sanayi ülkelerinin azgelişmiş ülkelere taahhüt ettiği yılda 100 milyar dolarlık hedefe hâlâ ulaşılamamasını da eleştirerek yardımların “çok az miktarda ve çok geç“ geldiğini kaydetti.

Haberin devamı için tıklayın:

https://www.dw.com/tr/iklim-zirvesinde-100-milyar-dolar-kavgası/a-59711555

YENİ POSTA – GLASGOW

FOTO: AA