Zorla Alman ulusal marşını dinletmişler: Türk işadamı polis şiddetine maruz kaldığını belgeledi

20210425_3_47983830_64561426_SD.mp4_000101200
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşayan 43 yaşındaki işadamı Emre Tümsek, işyerinin önünde polis şiddetine maruz kaldı. Ancak yaşadıkları görüntülü olarak kaydedildi ve sosyal medyada yayınlandı. Görüntüler tepkiyle karşılandı.

Oto yedek parça ticareti ve müteahhitlik yapan Tümsek, sokak ortasında uğradığı ve çevreden geçenlerin kaydettiği görüntüleri “Almanya’da şu an işverenlerin hali” mesajıyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Polis şiddeti sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük tepki gördü.

3 dakikayı aşan videoda, biri kadın diğeri erkek iki polisin Tümsek’i yüzüstü yatırıp ters kelepçelediği, elleri ve zaman zaman dizleri ile Tümsek’i başından, boynundan ve sırtından yere bastırdığı görülüyor.

Konuyla ilgili A.A. muhabirine açıklamada bulunan Tümsek, duyduğu gürültü üzerine sokağa çıktığını ve ne olduğunu anlamadan iş yerinin önünde polis şiddetine maruz kaldığını, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

İŞKENCE VE ALMAN ULUSAL MARŞI

Özellikle son dönemlerde bölgelerinde artan polis şiddetine dikkat çeken Tümsek, “İşyerimizin önünde gürültü oldu. Polis birini mi arıyordu, bilmiyorum, dışarı çıkıp ‘Nasıl yardımcı olabilirim’ diye sordum. Hiçbir gerekçe göstermeden ve sebepsiz yere üzerime çullandılar. Uzun süre yerde yatırıp boynuma bastırdılar, bir an nefes alamadım ve öleceğimi zannettim. Şu an yaşadığıma seviniyorum” diye konuştu.

Kelepçeli olarak polis aracına bindirildiğini ve karakola götürüldüğünü aktaran Tümsek, yaşadıklarını şöyle özetledi:

“İşkence araçta da devam etti, ben de yardım butonuna bastım. Bunun üzerine bana Alman milli marşını dinlettiler. Daha önce böyle bir şey ne gördüm ne de duydum. Bana iki maske takıp kelepçeli şekilde hücreye attılar. Yaklaşık 4 saat içerde tuttular. Benim de ailemin de psikolojisi bozuldu. Bana bunları yaşatan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım.”

Polisin şiddet uyguladığına yönelik iddialarla ilgili soru yöneltilen Duisburg polisinden ise henüz yanıt gelmediği bildirildi.

YENİ POSTA – KÖLN

FOTO: A.A.