Zorunlu aşı, Almanya’nın ana gündemi

Omicron varyantının hızla yayıldığı Almanya’da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller, aşı zorunluluğu kararının hızlı bir şekilde alınması yönündeki beklentileri frenledi. 

    

Federal Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan üçlü koalisyon, aşı zorunluluğu yönündeki adımların hızlı atılamayacağı açıklamalarında bulundu.

SPD Federal Meclis Grup Başkan Vekili Dirk Wiese, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, aşı zorunluluğu konusundaki görüşmelerin Mart 2022 sonuna kadar karara bağlanması gerektiğini söyledi. Bunun gecikmeli olduğu eleştirilerine de değinen Wiese, aşı zorunluluğunun etkisinin zaten kısa vadeli görülmeyeceğini belirterek, bir aşı zorunluluğu kararıyla gelecek sonbahar ve kış dönemine hazırlanmanın mümkün olacağını savundu.

Yine hükümet ortağı Yeşiller’in Federal Meclis Grup Eş Başkanı Britta Haßelmann ise aşı zorunluluğu kararı almanın kolay olmadığını ve böylesi bir kararın önemli bir müdahale anlamına geleceğini söyledi.

YENİ POSTA – BERLİN

FOTO: Obi Onyeador on Unsplash

Kaynak: www.dw.com